top of page

PRP Nedir?

PRP, İngilizce'de "Platelet Rich Plasma" ifadesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşan, kişinin kendi kanından otolog olarak elde edilen Trombositçe zengin plazmanın enjeksiyonu ile yapılan tamamlayıcı bir tedavi şeklidir. Enjekte edilen madde trombosit açısından zenginleştirilmiş plazmadır. Plazma, trombosit adı verilen özel hücreler veya kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan diğer faktörlerdir. Plazma ayrıca hücre büyümesini destekleyen çeşitli proteinler içerir. Hekimler, plazmayı kandan izole edip konsantre ederek, trombosit hücreleri açısından daha zengin bir plazma olan PRP adlı bir kan bileşeni elde ederler.

 

PRP'yi hasarlı dokulara enjekte etmek, vücutta yeni, sağlıklı hücrelerin büyümesini teşvik eder. PRP'nin ayrıca hasarlı dokuda iyileşmeyi desteklediği ispatlanmıştır. Konsantre enjeksiyon materyalinde doku büyüme faktörleri daha yoğun olduğu için vücut dokularında iyileşme hızlanır.

 

Trombosit açısından zengin plazma iki elementten oluşur: plazma veya kanın sıvı kısmı ve vücuttaki iyileşmede önemli bir rol oynayan bir tür kan hücresi olan Trombositler. Trombositler pıhtılaşma yetenekleriyle iyi bilinirler, ancak aynı zamanda hücre çoğalmasını tetikleyebilen ve tedavi edilen bölgede doku rejenerasyonunu veya iyileşmesini uyarabilen büyüme faktörleri içerirler. 

 

Trombosit açısından zengin plazma oluşturmak için, klinisyenler hastadan bir kan örneği alır ve bunu, kanın diğer bileşenlerini trombositlerden ayırarak ve onları plazma içinde yoğunlaştırarak örneğin hızla döndüren santrifüj adı verilen bir cihaza yerleştirir.

 

Bir hastanın kan örneğinden trombosit açısından zengin plazma oluşturulduktan sonra, bu sıvı yaralı diz veya tendon gibi hedef bölgeye enjekte edilir. Bazı durumlarda, klinisyen enjeksiyonu yönlendirmek için ultrason kullanabilir. Buradaki fikir, iyileşme sürecini hızlandırmak için belirli bir alandaki büyüme faktörleri olarak adlandırılan belirli biyoproteinlerin veya hormonların konsantrasyonunu artırmaktır.

 

PRP enjeksiyonlarının arkasındaki mekanizma tam olarak anlaşılamamıştır. Çalışmalar, trombosit açısından zengin plazmadaki artan büyüme faktörlerinin konsantrasyonunun iyileşme sürecini uyarabileceğini veya hızlandırabileceğini, yaralanmaların iyileşme süresini kısaltabileceğini, ağrıyı azaltabileceğini ve hatta saç büyümesini teşvik edebileceğini göstermektedir.

 

PRP enjeksiyonları, kas-iskelet ağrısı ve yaralanmalarından kozmetik prosedürlere kadar çeşitli koşullar için kullanılır.

PRP enjeksiyonlarının bazı kullanım alanları (PRP Endikasyonları):

Tendon, Bağ, Kas ve Eklem Yaralanmaları
Ameliyat Sonrası İyileşme
Kireçlenme 

Doku Dejenerasyonu (Osteoartirit Tedavisi)

Üroloji (Erektil Disfonksiyonu, Sperm Kalitesizliği)

Jinekoloji (İnfertilite)
Saç kaybı
Cilt gençleştirme

PRP Tedavisi Riskleri ve Yan Etkileri:

PRP enjeksiyonu düşük riskli bir prosedürdür ve genellikle önemli yan etkilere neden olmaz. Prosedür bir kan alımını içerir, bu nedenle baş dönmesini önlemek için su içtiğinizden ve önceden yemek yediğinizden emin olmalısınız. İşlemden sonra, enjeksiyon bölgesinde bir miktar ağrı ve morarma yaşayabilirsiniz.

PRP enjeksiyonları kendi hücrelerinizden ve plazmanızdan oluştuğu için alerjik reaksiyon riski, kortikosteroidler gibi diğer enjekte edilebilir ilaçlara göre çok daha düşüktür. PRP enjeksiyonlarının daha az yaygın riskleri şunları içerir:

    Kanama
    Doku hasarı
    Enfeksiyon
    Sinir yaralanmaları

bottom of page