top of page

PRP Kitlerimiz ve PRP Tedavisi ile ilgili Sık Sorulan Sorular

PRP Kitleri, Uygulama yöntemleri, PRP Endikasyonları ve diğer konularda sıkça sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz

PRP Nedir?

PRP, İngilizce'de "Platelet Rich Plasma" ifadesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşan, kişinin kendi kanından elde edilen bir maddenin enjeksiyonu ile yapılan bir tedavi şeklidir. Enjekte edilen madde trombosit açısından zenginleştirilmiş plazmadır. Plazma, trombosit adı verilen özel hücreler veya kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan diğer faktörlerdir. Plazma ayrıca hücre büyümesini destekleyen çeşitli proteinler içerir. Hekimler, plazmayı kandan izole edip konsantre ederek, trombosit hücreleri açısından daha zengin bir plazma olan PRP adlı bir kan bileşeni elde ederler.

PRP Tedavisinde Risk varmıdır?

Kan, uygulanacak olan aynı hastadan alındığı için PRP tedavisinin riskleri minimum düzeydedir. Tedavi bölgesinde kan aspirasyonu veya enjeksiyondan minimal enfeksiyon riski vardır. Buffy Coat otolog bir malzeme olduğu için PRP'ye karşı olumsuz veya alerjik bir yan etki olası değildir.

Diz ekleminde, ciltte, saç uygulamalarında PRP tedavisi etkisini ne zaman gösterir?

PRP tedavisinde amaç trombosit hücreleri içerisinde bulunan alfa granüllerin barındırdığı Gorwth Factor (Büyüme Faktörleri) ni salgılatıp hedef dokuda rejuvenasyon (Doku yenilenmesi) sağlamaktır. Bu süreç enjeksiyondan hemen sonra başlar ve 2-3 gün içinde en yüksek seviyeye ulaşır. Asıl etki hastadan hastaya ve hastalığın durumuna bağlı olarak değişse de genelde 10-12 günde etkisini gösterir. İlk seansta PRP'nin etkisi görülmezse yaklaşık 12-15 gün aralıklarla tekrar uygulaması yapılabilir.

PRP tedavisinde fahiş fiyat sorunu? PRP Tedavi fiyatı ve PRP Kit Fiyatı ne olmalı?

PRP Tedavi fiyatları maalesef üründen ürüne klinikten kliniğe değişim göstermektedir. PRP Kit fiyatları (PRP Kiti Diz Saç Eklem Cilt fiyatları)  arasında piyasada çok büyük farklar yoktur ancak uygulayıcı klinik ve sağlık profesyonellerinin uygulama kalitesinde ki farklılıklardan kaynaklı fiyat değişiklikleri gözlemlenmektedir. PRP Uygulama fiyatı ile ilgili Sağlık Bakanlığının SUT uygulama fiyat önerileri yayınlanmıştır. BU dokümana göz atıp doktorunuzla iletişime geçtiğinizde size gerekli indirimi sağlayacaktır.

PRP Tedavisinin endikasyonları nelerdir? Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

PRP ve Kök Hücre tedavisi gibi otolog tedavi yöntemlerinin başlıca endikasyonları şu şekildedir;

  1. Osteoartirit tedavisinde PRP: Eklem ağrılarında, OA hastalığında, kıkırdak deformasyonunda PRP ve Kök Hücre tedavisi ciddi olumlu sonuçlar vermektedir.

  2. Saç Mezoterapisi: Zayıflayan saçların güçlenmesinde, saç ekimi sonrası saç köklerinin tutumunu arttırmada ve androjenik saç dökülme sorunlarında PRP ve Kök Hücre (Renewa Capilla Kit) ciddi olumlu sonuçlar vermektedir.

  3. Erektil Disfonksiyonu (Ürolojide PRP): Erektil disfonksiyonu durumunda PRP enjeksiyonu ciddi olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca Penis gelişimi için PRP uygulaması çok olumlu sonuçlar vermiştir.

  4. Cilt Yenileme (Rejuvenasyon): Cilt kırışıklaklırının giderilmesi, akne yara izlerinin giderilmesinde Endotel Tabanlı GF Büyüme hormonu sayesinde PRP olumlu sonuçlar vermektedir.

  5. Infertilite (Jinekolojide PRP ve Kök Hücre): Rahim duvarı uygulamalarında PRP FSH hormonunun seviyesini düşürerek doğurganlığı arttırmaktadır. Ayrıca kök hücre tedavisi de bu alanda daha hızlı sonuçlar vermiştir.

  6. Kalp Damar Cerrahisinde PRP: Operasyon sonrası sternum kapatılırken kapanan yüzeye PRP uygulaması derin yara enfeksiyonunu önemli oranda azaltmış ve yara iyileşmesini hızlandırmıştır.

  7. Post Op Yara Tedavisinde PRP: Tüm cerrahi girişimlerden sonra yara yüzeyine uygulanan PRP yaranın enfeksiyon olmadan hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamıştır.

  8. Dental Uygulamalarda (Diş Tedavisinde) PRP: Platelet Rich Fibrin (PRF) yöntemiyle diş implantlarının kemiğe tutunumunu ve hızlı iyileşmesi sağlanmaktadır.

  9. Uzun kemik kırıklarının iyileşmesinde kemik grefti ile karıştırılan PRP kemiklerin hızlı iyileşmesini sağlamıştır.

PRP Diz eklemi uygulamalarında dizde şişme ve inlamasyonun sebepleri nelerdir?

PRP Diz uygulamalarında bazı hastalarda dizde şişme şiddetli ağrı şikayetleri olmaktadır. PRP aslında bu tarz yan etkileri olmayan bir tedavidir. Bu tarz şikayetlerin sebebi hastada PRP tedavisinden önce ekleminde inflamasyon gelişmiş olmasıdır. Eğer hastanın ekleminde mevcut bir enfeksiyon mevcut ise kesinlikle PRP uygulanmamalıdır, aksi halde PRP dizde şiddetli ağrıya ve mevcut enfeksiyonun artmasına neden olacaktır. Bu tarz hastalarda PRP öncesi antiinflamatuar tedavi ile enfeksiyonun kurutulduktan sonra PRP uygulanması daha faydalı olacaktır.

PRP Kitleri Sağlık Bakanlığı onaylı ve ÜTS Kayıtlı olmalı mıdır? Kaydı olmayan ürünlerin kullanımı riskli midir? Bu riskler nelerdir?

Tüm tıbbi cihazların belirli bir yetkili otorite tarafından denetlenmesi ve kontrol edilmesi şarttır çünkü bu merdiven altı dediğimiz kaçak ve riskli ürünlerin ayrıştırılması için gereklidir. Sağlık Bakanlığı tarafından onayı olmayan PRP Kitleri ve tüpleri bu tarz denetimden geçmediği için yüksek risk taşımaktadır. Onaysız ve kayıtsız ürünlerin enfeksiyon, tedavinin olumsuz sonuçlanması ve ciddi sağlık problemlerine yol açma gibi riskleri vardır.

PRP yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

PRP tedavisinden sonra 7 gün kan sulandırıcı ve anti enflamatuar ilaçlar kullanılmamalı. PRP den sonra 2 gün sauna ve buhar odası gibi alanlara girilmemesi önerilir. Hızlı ve kalıcı bir PRP etkinliği için uygulama sonrası en az 3 gün sigara ve alkol tüketilmemelidir. 

PRP kaç seanstan sonra etkisini tam anlamıyla göterir?

PRP Tedavisi ilk uygulamadan hemen sonra etkisini genelde göstermeye başlar. Bazen hastalığın durumu , hastada ki trombosit kalitesi vb gibi durumlara bağlı olarak 2. ve 3. seanstan sonra da etkisi gözlemlenmeye başlar. Genelde PRP etkisini 4. seanstan sonra tamamen gösterir ve kalıcı olur.

S&M PRP Unique Kit ve Highcell PRP Kit avantajları Nelerdir?

Tüm klinik ve bilimsel araştırmalar PRP de elde edilmesi gereken trombosit oranı mikrolitrede 1 milyon olması yönündedir. Çok fazla Platelet oranı apoptoz denilen hücre yıkımına neden olmaktadır, çok az platelet oranı da yeterli tedaviyi sağlamamaktadır. Bu nedenle optimum trombosit oranı 1 milyon civarı olmalıdır. Düz tüplerde (Klasik tüpler ve biyokimya tüpleri) bu oranı yakalamak oldukça güçtür çünkü Buffy Coat çok ince bir katmanda (1mm) toplanmakta ve iğne ile verimli toplama gerçekleşmemektedir. Hastaların "PRP yaptırdım hiçbir faydası olmadı v.b." ve hekimlerin bu mükemmel tedavi yönteminden fayda göremedikleri yönünde ki şikayetleri bu sebepledir.

Unique PRP ve Highcell PRP modellerimizde ki ince boğaz tasarımı Buffy Coat kısmını mükemmel şekilde ayarlayıp her uygulamada istenen trombosit konsentrasyonunu sağladığı için muhteşem sonuçlar vermiştir. Yaklaşık 7 yıldır müşterilerimizin kullanımına sunduğumuz bu ürünlerimiz bugüne kadar 1 milyon adetten fazla kullanılmış ve hasta geri dönüşleri %99,8 başarı ile sonuçlanmıştır.

Saçıma PRP yaptırdım ama faydası olmadı? Sebebi nedir?

PRP Tedavisinde doğru kit kullanılmazsa genelde tedavi başarısızlıkla sonuçlanır. Tedavide kullanılan PRP Tüpü kanda ki serbest dolaşan trombositleri mikrolitrede 1 Milyon civarı zengin hale getirmelidir, tüm üreticiler PRP Tüpünün zengin plazma tüpü olduğunu iddia etsede birçoğu fakir plazma toplamaktan öteye geçememektedir, eğer kullanılan tüp doğru ve verimli olmazsa bu sayı 300-350 bin civarında alınmakta ve buda istenen sonucu vermemektedir. Hâlbuki klinik araştırmalarda PRP Tedavisi saç kökünü güçlendirdiği dökülmeyi %98 oranında durdurduğu ve saç folikül kalınlığını 40 mikrondan 72 mikrona çıkardığı ispatlanmıştır. Gerçek PRP tedavisi klasik biyokimya tüpleriyle yapılamamalı kullanılan prp tüpünün trombosit sayımı istenmelidir. 

Biotin ile PRP nin beraber karıştırılarak kullanılmasının faydaları nelerdir?

PRP, saç restorasyonu için popüler bir tedavi haline geldi. Biotin'in folikül sağlığını uyarmak ve desteklemek için vücudun keratin altyapısını geliştirme yeteneği, PRP ise folikülleri hareketsiz bir aşamadan büyüme aşamasına geçmeye teşvik eder. Hem Biotin hem de PRP'yi aynı anda kullanmak, optimum saç restorasyon sonuçları sağlar.

Trombosit açısından zengin plazma tedavisi veya PRP, zamanımızın en son tıbbi buluşlarından biridir. PRP, foliküllerinizin saç üretimini hızlandırmak için daha büyük ve daha sağlıklı büyümesine yardımcı olan, en güçlü ve doğal kreasyonlardan biri olan kan örneğinizle size genç bir görünüm kazandıran devrim niteliğinde bir tekniktir.

Sürecin kendisi güvenli ve hızlıdır ve kafa derinize enjekte ederek foliküllerin büyümesini desteklemek için yalnızca küçük bir kan örneğini (büyüme faktörleriyle zenginleştirilmiştir) gerektirir.

PRP enjeksiyonlarını kullanmak, saç derinizin doğal, daha kalın ve sağlıklı saçlar çıkarmasına yardımcı olur. Daha hızlı sonuç almak için bunları diğer saç dökülmesi prosedürleriyle birleştirin.

Saçınızı oluşturan temel bir protein olan keratinin üretilmesi için biotine ihtiyacı vardır. Biotin enjeksiyonları yapmak, vücudunuzun keratin altyapısını iyileştirerek daha güçlü ve sağlıklı saçlara dönüşür.

Bu yenilikçi plazma saç büyütme tedavisi, tedavi için trombosit açısından zengin kendi plazmanızı (PRP) kullanarak incelmiş saçları yeniden büyütmenin etkili, güvenli ve doğal bir yolunu arayan erkekler ve kadınlar için uygundur.

Koldan sadece 10 cc kandan kan plazması toplandı ve biyotin ile karıştırılmadan ve kafa derisine ince bir iğne ile enjekte edilmeden önce kırmızı kan hücrelerinden ayırmak için 8 dakika santrifüjde döndürüldü. Doğal kan hücrelerinizde bulunan büyüme faktörleri, alerji riskini ortadan kaldırır ve daha yoğun ve sağlıklı saçlar sağlamak için doğal saç büyümesini uyarır ve aynı zamanda cilde fayda sağlarken pıhtılaşma ve iyileşmeye dahil olur.

PRP Tedavisi SGK tarafından karşılanıyor mu? Sigorta kapsamına giriyor mu? Hekimler neden ödenmeyen tedaviyi öneriyor?

PRP Tedavisi maalesef devlet tarafından SGK tarafından karşılanmamaktadır. SGK PRP tedavisi için bir fiyat referansı yayınlamıştır ancak bunun hasta tarafından karşılanması gerekmektedir. Hekimlerimiz hasta için en iyi tedavi yöntemini hastaya önerirler ve kararı hastaya bırakırlar. Burada hekimlerimizin hiçbir art niyeti söz konusu değildir. PRP tedavisi etkinliği kanıtlanmış bilimsel bir tedavi yöntemidir ve mevcut şartlarda hekimlerimiz bu yöntemi kullanmak ve hastalarına önermektedirler.

PRP tedavisinde santrifüj cihazının önemi nedir?

Bilindiği gibi PRP de en önemli faktör trombosit hücrelerinin istenen sayıda ayrışmış olmasıdır. PRP de terapötik eşik platelet sayısı 1.000.000 PLT/ul dir. Bu sayı maalesef basit usül tüplerde ve basit usül cihazlarda sağlanamamaktadır. Verimli bir PRP tedavisi için santrifüj cihazı açılır rotor (flying rotor) istenen RCF değerini yerine getiren titreşimsiz olmalıdır

Ürettiğimiz PRP Kitleri içerisinde en iyi PRP Kiti hangisi?

Yerli olarak üreticisi olduğumuz, STR Biyoteknolojileri markasıyla 5 farklı PRP Kit ve tüp tasarımımız bulunmaktadır. Bu PRP Kitlerimizden en iyisi Highcell PRP Kit ve Unique PRP Kit modelimizdir. Çünkü kum saatine benzer tasarım yapısı sayesinde her PRP seansınızda 1 milyon ve  üzeri trombosit dozu elde etmenizi sağlamaktadır.

Jinekoloji ve Ürolojide PRP uygulamaları var mıdır? PRP hangi bölgelerde etkindir?

Kişinin kendi kanından elde edilen zengin plazmaların ayrıştırılarak kişinin kendisine verilmesi esasına dayanan PRP tedavisi günümüzde pek çok sağlık probleminin tedavisinde kullanılmaktadır ve kısırlık (erektil disfonksiyonu) bunlardan sadece bir tanesidir.

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını artırmak için ek tedavi seçeneği olarak kullanılabilen PRP tedavisi; Özellikle rahim iç tabakasının (duvarının) kalınlaşması, yumurta kalitesinin artması gibi durumlarda yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. PRP elde edildikten sonra hazırlanan çökelti ultrasonografi eşliğinde her iki yumurtalık dokusuna enjekte edilerek uygulanır.

IVD Tüpler kullanılarak PRP yapılabilir mi? Riskleri var mı?

IVD: In vitro Diagnostic = Vücut dışı tıbbi tanı cihazları.

PRP tedavisi hastadan alınan kanın santrifüj işleminden geçirilerek elde edilen otolog trombositçe zengin plazmanın tekrar hastaya enjeksiyon yöntemiyle uygulanmasıdır. Bu yüzden kullanılan PRP tüpünün Sınıf 2 ve üstü (Sınıf III) sınıflandırmaya sahip tıbbi cihaz statüsünde olması gerekmektedir. Ayrıca PRP Kit ve Tüpleri için CE sertifikasyonunun tamamlanması için bir dizi bilimsel çalışmalar, testler yapılması gerekmektedir. Ancak bu çalışmalar IVD tüplerde yapılmamaktadır çünkü bu tüpler tedavi amacıyla üretilmemektedir. Tıbbi tanı amacıyla test tüpü olarak üretilen bu tüplerin PRP tedavisinde kullanılması kesinlikle yasaktır, büyük risk oluşturmaktadır ve PRP tedavisinde kullanılması suçtur.

bottom of page