top of page

Sık Sorulan Sorular

PRP Kitleri, Uygulama yöntemleri, PRP Endikasyonları ve diğer konularda sıkça sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz

PRP Nedir?

PRP, İngilizce'de "Platelet Rich Plasma" ifadesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşan, kişinin kendi kanından elde edilen bir maddenin enjeksiyonu ile yapılan bir tedavi şeklidir. Enjekte edilen madde trombosit açısından zenginleştirilmiş plazmadır. Plazma, trombosit adı verilen özel hücreler veya kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan diğer faktörlerdir. Plazma ayrıca hücre büyümesini destekleyen çeşitli proteinler içerir. Hekimler, plazmayı kandan izole edip konsantre ederek, trombosit hücreleri açısından daha zengin bir plazma olan PRP adlı bir kan bileşeni elde ederler.

S&M PRP Unique ve Highcell PRP Kitlerinin avantajları Nedlerdir?

Tüm klinik ve bilimsel araştırmalar PRP de elde edilmesi gereken trombosit oranı mikrolitrede 1 milyon olması yönündedir. Çok fazla Platelet oranı apoptoz denilen hücre yıkımına neden olmaktadır, çok az platelet oranı da yeterli tedaviyi sağlamamaktadır. Bu nedenle optimum trombosit oranı 1 milyon civarı olmalıdır. Düz tüplerde (Klasik tüpler ve biyokimya tüpleri) bu oranı yakalamak oldukça güçtür çünkü Buffy Coat çok ince bir katmanda (1mm) toplanmakta ve iğne ile verimli toplama gerçekleşmemektedir. Hastaların "PRP yaptırdım hiçbir faydası olmadı v.b." ve hekimlerin bu mükemmel tedavi yönteminden fayda göremedikleri yönünde ki şikayetleri bu sebepledir.

Unique PRP ve Highcell PRP modellerimizde ki ince boğaz tasarımı Buffy Coat kısmını mükemmel şekilde ayarlayıp her uygulamada istenen trombosit konsentrasyonunu sağladığı için muhteşem sonuçlar vermiştir. Yaklaşık 7 yıldır müşterilerimizin kullanımına sunduğumuz bu ürünlerimiz bugüne kadar 1 milyon adetten fazla kullanılmış ve hasta geri dönüşleri %99,8 başarı ile sonuçlanmıştır.

PRP Tedavisinde Risk varmıdır?

Kan, uygulanacak olan aynı hastadan alındığı için PRP tedavisinin riskleri minimum düzeydedir. Tedavi bölgesinde kan aspirasyonu veya enjeksiyondan minimal enfeksiyon riski vardır. Buffy Coat otolog bir malzeme olduğu için PRP'ye karşı olumsuz veya alerjik bir yan etki olası değildir.

Diz ekleminde, ciltte, saç uygulamalarında PRP tedavisi etkisini ne zaman gösterir?

PRP tedavisinde amaç trombosit hücreleri içerisinde bulunan alfa granüllerin barındırdığı Gorwth Factor (Büyüme Faktörleri) ni salgılatıp hedef dokuda rejuvenasyon (Doku yenilenmesi) sağlamaktır. Bu süreç enjeksiyondan hemen sonra başlar ve 2-3 gün içinde en yüksek seviyeye ulaşır. Asıl etki hastadan hastaya ve hastalığın durumuna bağlı olarak değişse de genelde 10-12 günde etkisini gösterir. İlk seansta PRP'nin etkisi görülmezse yaklaşık 12-15 gün aralıklarla tekrar uygulaması yapılabilir.

bottom of page